Anasayfa
01 Mayıs 2022 ( 5 izlenme )
Reklamlar

Rusya’dan tahminlerin üzerinde faiz düşüşü

Rusya Merkez Bankası siyaset faiz oranını 300 baz puan indirerek yüzde 17’den yüzde 14’e çekti. Bloomberg anketine katılım gösteren ekonomistlerin medyan beklentisi 200 baz puan indirim olması yönündeydi.

Banka Rusya ekonomisinin bu sene yüzde 810 düşeceği öngörüsünü paylaştı.

Ukrayna’yı işgal eden Rusya’da enflasyon Mart ayında yüzde 16.7’ye yükseldiği görülüyor. Banka günümüz açıklamasında senelik enflasyonun bu sene yüzde 1823 aralığında gerçekleşeceği tahminine yer verdi.

Açıklamada “Rusya ekonomisi için dış bölgeler zorlaşmaya devam ediyor ve bu hal ekonomik aktiviteye zarar veriyor. Fiyatlarda ve finansal istikrara yönelik risklerde artış olmadığı için siyaset faizinde indirim için gereken koşullar oluştu” ifadelerine yer verildi. Ekonomide yapısal dönüşüm gereksiniminin dikkate alınacağı ve 2024 senesinde enflasyon hedeflerine dönüleceği de vurgulandı.

Rusya Merkez Bankası, savaşın başlamasının sonrasında Şubat ayında rubledeki sert düşüş nedeniyle siyaset faizini 1050 baz puan artışla yüzde 9.5'ten yüzde 20'ye çıkarmış, Nisan ayında da yüzde 17'ye düşürmüştü.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Prof. Özgür Demirtaş'ın dolar 2.60 TL iken yaptığı konuşma yeniden gündemde Bir Vatandaşın İktidara İsyanı Sosyal medyayı salladı: Ben öldüm, ölen adam hiç bir şeyden korkmaz Chp'ye Kumpas kaydı çıkınca montaj diyen Akepe'linin eşi 'Özel hayatın gizliliğini ihlal ' diye şikayetçi oldu "Erken seçimlerle idare edilen bir ülkede istikrarı bulamazsınız" demişti