Anasayfa
01 Mart 2018 ( 253 izlenme )
Reklamlar

Şeker fabrikalarının satılmasını Amerikan Cargill istedi

Hükümetin Şeker Kurulu'nu kapatıp hemen ardından 14 şeker fabrikasını özelleştirme kararı almasında ABD'li nişasta bazlı şeker (NBŞ) üreticisi Cargill'in etkili olduğu iddia ediliyordu. Cargill, Şeker Kurulu'nun kapatılması ve şeker fabrikalarının özelleştirilmesine yönelik konularda müzakereye dahil olmadıklarını açıkladı.

CARGİLL'İ YALANLAYAN RAPOR 

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre bu açıklamanın hemen ardından Cargill'in Ocak 2018'de yayımladığı kritik rapor ortaya çıktı.

Raporunda kotaların kaldırılmasını, şeker fabrikalarının özelleştirilmesini ve kamunun yapacağı her türlü çalışmaya paydaş olarak katılmayı isteyen Cargill'e göre, özelleştirme halinde Türkiye daha hızlı büyüyecek, üretim, istihdam ve ihracat artacak, hükümet de daha fazla vergi toplayacak. Aynı raporda özelleştirme halinde, halen yüzde 10'la sınırlanan nişasta bazlı şeker üretiminin yüzde 50'lere yaklaşacağı da itiraf edildi.

CARGİLL'E GÖRE ŞEKER ÜRETİMİNİN KAMUDA BULUNMASI EN KÖTÜ DURUM

Cargill, “Şeker Piyasası, Mevcut Durum ve Değerlendirme Raporu- Ocak 2018” isimli raporunda şeker üretimi, kotalar ve özelleştirme konusunda Türkiye'ye üç farklı senaryo çiziyor. Şeker üretiminin büyük bölümünün kamunun elinde olduğu mevcut şeker piyasası için "olabilecek en kötü durum" tanımlaması yapılan Cargill raporunda, Türkiye'ye ya kotaların tamamen kaldırılması ya kamunun elindeki şeker fabrikalarının satılması ya da kotaların otomatik olarak arttırılarak nişasta bazlı şekerin önünün tamamen açılması şeklinde üç farklı model önerildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sarayda yapılan adli yıl açılışında konuşan Feyzioğlu'na Aykut Erdoğdu'dan sert tepki Kimsenin söylemediklerini dile getirdi. Can Ataklı'dan olay açıklamalar Küçük yaşta dini eğitim çocukta kaygıyı artırıyor Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: ' Bay Kemal Oğluna paraları sıfırlayın demez '