Anasayfa
21 Ocak 2018 ( 2748 izlenme )
Reklamlar

YSK, seçime girecek partileri açıkladı: Listede İyi Parti yok

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), milletvekili, belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine katılabilme yeterliliğine sahip siyasi partileri belirledi. Listede 9 parti kendine yer bulurken, İyi Parti yer almaması dikkatleri çekti. İyi Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklama ile konuya açıklık getirdi.

Çıray,  "Açıklanan listede İYİ Parti'nin yer almaması yasa gereğidir. Çünkü; @iyiparti sözkonusu listeye 1. Kongresi'ni yaptığı 10 Aralık 2017 tarihinden 6 ay sonra girecektir" açıklamasında bulundu.

YSK'nın Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, 298 sayılı "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun" ile 2820 sayılı "Siyasi Partiler Kanunu"nun ilgili maddelerine göre, 1 Ocak'tan en az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında teşkilat kurdukları ve büyük kongrelerini yaptıkları saptanan 9 partinin seçimlere katılma yeterliliği bulunduğu bildirildi.


9 parti yer aldı

Bu partilerin alfabetik sırayla Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Halkların Demokratik Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi olduğu belirtildi.

Diğer partilerin ise genel kongre veya teşkilatlanma koşulunu yerine getiremedikleri, dolayısıyla 298 sayılı kanunun 14. maddesinin 4. ve 11. fıkraları ile 2820 sayılı kanunun 36. maddesinde öngörülen nitelikleri kazanmadıklarının belirlendiği ifade edildi. 

İyi Parti'den açıklama

İyi Parti Genel Sekreteri aytun çıray konuyla ilgili Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

"YSK, bugün yaptığı toplantının ardından an itibarıyla seçime girebilecek partilerin listesini açıklamıştır. Açıklanan listede İYİ Parti'nin yer almaması yasa gereğidir. Çünkü; @iyiparti sözkonusu listeye 1. Kongresi'ni yaptığı 10 Aralık 2017 tarihinden 6 ay sonra girecektir."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

"Peygamber Efendimiz Allah'ın mesajını insanlara ulaştırarak çok iyi bir girişimcilik örneği gösterdi" Bu seferde TRT'yi yerin dibine soktu Ekrem İmamoğlu, Ensar ve Türgev ile önceki akepe'li yönetimlerin yaptığı protokollerin feshedildiğini açıkladı. Son dakika: Yargıtay kararını verdi İyi parti seçimlere giriyor