Anasayfa
14 Nisan 2018 ( 548 izlenme )
Reklamlar

Akepe'li dışişlerinden Suriye'ye saldırı için ilk açıklama

Dışişleri Bakanlığı; ABD, Fransa ve İngiltere'nin Suriye'ye yönelik saldırısına ilişkin, "Operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz, yerinde bir tepki. Operasyon insanlığın vicdanına tercüman" değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığının konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklama şöyle:

"Türkiye, 7 Nisan günü Duma’da çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısına mukabil ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu sabaha karşı Suriye rejimine karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz.

SALDIRI ANINA AİT BİR GÖRÜNTÜ

Kimyasal silahlar dahil kitle imha silahlarıyla ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef alan saldırılar insanlığa karşı suç teşkil etmektedir. Yedi yılı aşkın süredir gerek konvansiyonel, gerek kimyasal silahlarla kendi halkına zulmeden Suriye rejiminin insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları alanındaki sicili sabittir. Uluslararası toplumun vicdanında bu konuda şüphe yoktur.

Türkiye, bu tür suçların cezasız kalmamasının ve hesap verilebilirliğin tesis edilmesinin benzer hadiselerin tekrarının önlenmesi açısından kritik önemi haiz olduğuna inanmaktadır.

Bu tecrübe ışığında, başta BM Güvenlik Konseyi üyeleri olmak üzere tüm uluslararası toplumun kimyasal silah kullanımının cezasız bırakılmamasını sağlayacak ortak adımlar üzerinde uzlaşmaya varması elzemdir."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tolga Çevik: Oyları Katarlılar saysın, Suudiler onaylasın Ekrem İmamoğlu'ndan anne ve babalara önemli çağrı: 'Çocuklarınızı Ak Parti teşkilatlarına emanet etmeyin!' İ. Melih Gökçek'i Çıldırtacak Sorular '801 Milyon Dolar Nerede?' Venezuela'da Buğday Yetiştireceğiz Demişlerdi. Tarım Yazarından Şok Edecek Açıklama: İklimi Buğdaya Uygun değil