Anasayfa
13 Aralık 2022 ( 3621 izlenme )
Reklamlar

Emine Erdoğan'dan Porsiyonları küçültelim Çağrısı

Emine Erdoğan, “Küresel bir seferberlikle bireysel davranışlarımızı değiştirerek insanlığı içine düştüğü bu utançtan kurtarabiliriz. Gelin hep birlikte basit önlemler alalım. Alışverişe çıkmadan önce alınacaklar listesi hazırlayalım. Porsiyonlarımızı küçültelim. Sadece ihtiyacımız kadarını alıp bozulacağını bildiğimiz yiyecekleri istiflemekten vazgeçelim" dedi. 

 “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” kampanyasının birinci yılı kapsamında düzenlenen etkinliğe Emine Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, FAO Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü Viorel Gutu ve kampanya paydaşları ile kamu ve özel sektörden çok sayıda temsilci katıldı.  

Emine Erdoğan, Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Kampanyası'na ilişkin düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı:  “Bir yandan iklim değişikliği ile mücadele ediyoruz. Bir yandan iklim değişikliğinde büyük payı olan gıda israfına tüm dünya olarak devam ediyoruz. 

Yemek sektörünün büyük bir endüstri olması insanları büyük bir pazarın hedefi haline getirdi. Yemeiçme adabı maalesef yok oldu. Yemek yeme hazcılık özdeş hale geldi. Ruhunu doyuramayan insanın midesi onun fıtratını da yok eden bir kara delik oldu. Televizyon reklamlarında eline yüzüne çikolata bulaşmış insanların halleri bir mutluluk anı olarak lanse ediliyor. Filmlerde, dizilerde birbirlerine yiyecek fırlatarak eğlenen insanların görüntüleri vicdanlara dokunuyor. 


Sadece ülkemizde değil tüm toplumlarda yemek kültürün en önde gelen unsurlarından biridir”   İsrafla mücadele konusunda değerlerin hatırlanması gerektiğini söyleyen Emine Erdoğan, “Eğer küreselleşen dünya birbirinden kültür alışverişi yapacaksa hazcılığı değil tevazu öğretilerini ödünç almalıdır. 

Aramızda çok kıymetli şeflerimiz var. Eminim onlar da benimle aynı fikirde olacaktır. Türk mutfağı atıksız mutfak kategorisinde birinci sırada yer alır. Mutfak kültürümüzde kalan her yiyecek bir başka ürüne dönüşebilir. Turşular, şerbetler şifa kaynağıdır” diye konuştu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yaşar Okuyan'dan M. İnce hakkında şok iddialar Hatay'da 5 gün süren yangında çok dikkat çeken ayrıntı Ankara'da şimşekler Geceyi Aydınlattı. 7 Farklı Çekim. Sürpriz Sonlu Tam Kapanmanın Tüm Detayları