Anasayfa
25 Haziran 2020 ( 1563 izlenme )
Reklamlar

Kaş'ta bir ay önce çıkan yangında 'tam otellik yanmış' diye yorumlar yapılan bölge, imara açıldı

Geçtiğimiz mayıs ayında villa ve lüks otellerle kaplı bölgede çıkan yangınla gündeme gelen KaşÇukurbağ Yarımadası ile Limanağzı bölgesini kapsayan 1/25 bin ölçekli Nazım İmar Planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanarak askıya çıkarıldı.

Patronlar Dünyası’nda yer alan habere göre, doğal sit alanı statüsündeki Çukurbağ Yarımadası’nın yapılaşmadan korunmuş kesimlerinde iki ayrı bölgenin yapılaşmaya açılması dikkat çekti. Planda ‘Ekolojik Turizm’ alanı olarak ayrılan parsellerde biri, İnceboğaz Mevkii’nde yer alan ve AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığı ile tanınan Cihan Kamer ile Hasan Doğan ailesinin 2007 yılında satın aldıkları 119 dekarlık zeytinlik arazi.

Zeytinlik vasfı değiştirilerek, ‘tarla’ olarak tapuya kaydettirilen ve ardından İstanbulÜsküdar merkezli bir ambalaj firmasına devredilen yarımadadaki araziye villalar inşa edilebilecek. Çukurbağ Yarımadası’nın batısında yer alan ikinci ‘EkoTurizm’ nitelikli parselin üçte biri olan 16 bin metrekarelik kısmı eski CHP lideri ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’a, aynı ölçüdeki bir diğer hisesi de Baykal’ın akrabası olan bir iş insanına ait.

İmar rantı yüksek olan Çukurbağ Yarımadas’ında 1500 metrekarelik imarlı bir parselin fiyatı yaklaşık 300 bin Avro’ya alıcı buluyor.


Geçtiğimiz ay çıkan yangınla gündeme gelen Çukurbağ Yarımadası ile karayolu ulaşımı bulunmayan Kaş’ın ünlü doğal plajlarını da barındıran Limanağzı bölgesini kapsayan plan, 9 Haziran’da Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkarıldı.

Bir ay boyunca askıda kalacak olan yeni imar planında Çukurbağ Yarımadası’nın İnceboğaz ve İnönü mevkilerinde bulunan iki ayrı bölgenin ‘ETEko Turizm’ vasfıyla yapılaşmaya açılması da dikkat çekiyor.

YANMADAN ÖNCE BÖYLEYDİ


YANDIKTAN SONRA

NE OLMUŞTU

Antalya'nın Kaş ilçesinde 23 Mayıs'ta gece saatlerinde ormanlık alanda başlayan yangın, ekiplerin yoğun çabası sonucu villaların bulunduğu alana 20 metre kala kontrol altına alınmıştı. 25 dönüm makilik ve zeytinlik alan zarar görürken, yangının aydınlatma direğindeki ampulün kısa devre yapması sonucunda çıktığı öne sürülmüştü.

Yangının ardından ortaya çıkan manzara ise 'kundaklama' iddiasını beraberinde getirdi.

Kaş ilçe merkezindeki doğal güzelliği ile ünlü Çukurbağ Yarımadası’ndaki lüks villalara yakın olan maki ve zeytin ağaçlarının bulunduğu orman alanında gece 01.45 sıralarında yangın çıkmıştı.Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sordukları Tek Soruyla Ahmet Davutoğlu'nu Yerin Dibine Soktular. Muharrem İnce çok tartışılan ''Milletvekili listesi'' konusuna Bartın mitinginde açıklık getiriyor .. Muhalif görünümlü anketçi seçime yaklaşırken akp propagandacısı olup kanal İstanbul'u savunmaya başladı. Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu'na Destek için İstanbul'a Geldi: 'Türkiye Sizinle Gurur Duyuyor'