Anasayfa
07 Ocak 2018 ( 468 izlenme )
Reklamlar

"Atatürk'ün Eczanesi" kapandı

Ankara'da 1919 yılında Hüseyin Hüsnü Sarı tarafından kurulan ve "Atatürk'ün Eczanesi" olarak bilinen İstanbul Eczanesi kapandı.

 99 yıllık İstanbul Eczanesi'ni 1979 yılından beri işleten Eczacı Ömer Faruk Erdem, kapatma kararına ilişkin, "Motivasyonum bozuldu" dedi.

Eczacı Erdem eczaneyi Refik Saydam'ın talimatıyla 19 Ocak 1919 yılında Hüseyin Hüsnü Sarı, o zamanki parayla 750 liraya Anafartalar Caddesinde açtığını anlatırken şöyle dedi:

"1955 yılana kadar orada çalışıyorlar. 1955 yılından sonra bugünkü Ankara Adliye Sarayının olduğu yerde hizmet veriyor. 1962 yılında Ulus İş Hanı tamamlandığında buraya taşınıyor. 


1965 yılında Hüseyin Hüsnü Sarı rahmetli olunca yerine oğlu Adil Sarı geçiyor. 1979 Şubat ayında da Adil Bey bana devretti ve ben bugüne kadar getirdim."


Kapatma kararını anlatırken duygulandığı gözlenen Ömer Faruk Erdem, "Ekonomik nedenlerle kapatmak zorunda kaldım. Zaten Ulus İş Hanı'ndaki iş yerlerinde son 10 yıldır bir tedirginlik var.

 Buranın yıkılacağı ve yayalaştırılacağı söylentileri var. Sözleşmesi biten iş yerlerine Büyükşehir Belediyesi tarafından boşaltmaları için tebligat gönderiliyor. 

Bizim sözleşmemiz de Haziran 2018'de bitiyor. Aynı tebligat bize de geldi. Buradaki esnaf bu nedenle cesaretle ticaretini yapamadı" dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Meral Akşener'den çok ilginç anket cevabı Erdoğan: 'Eskiden nerede fırın? çamaşır makinesi? bay Kemal, bay Muharrem bunları görmüyor musunuz ya ? Soma davasında karar çıktı. 1 günlüğüne dahi tutuklanmayan Maden ocağı sahibi için beraat kararı verildi Minik Eylül'ün Katilinin annesi tutuklandı