Anasayfa
20 Mayıs 2022 ( 12 izlenme )
Reklamlar

TİM Başkanı Gülle'den seçim hakkında açıklamalar

TİM Başkanı İsmail Gülle, Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu seçimlerine dair kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan baş karışıklığının giderilmesi ve seçimde yaşananlarla alakalı olarak basın toplantısı düzenledi.

18 Mayıs tarihinde Tekstil Sektör Kurulu toplantısını gerçekleştirdiklerini anımsatan Gülle, toplantıda, sektör kurulu başkanı ve iki başkan muavini seçimi amacıyla oylama yapıldığını anımsattı.

"Geldiğimiz nokta şaşırtıcı"
Sektör kurulunun 14 temsilciden oluştuğunu ve ilk oylamanın sektör kurulu başkanlığı amacıyla yapıldığını açıkladı

"Bu kısımda oy birliği ile Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanımız Fikret Kileci başkan seçildi. İkinci kısım oylama, benim de aday bulunduğum iki başkan yardımcılığı amacıyla yapıldı.

Tartışmalara sebep olan da bu seçimdir. Dünyanın neresinde olursanız olun, matematik kesinliğin en doğru ifadesidir. 14 bireyin oy kullandığı, üç adayın bulunduğu ve yalnızca ikisinin seçileceği bir denklemde, 5 oy her halde başkan yardımcılığı amacıyla yeterlidir. Ancak matematiği, hakkıhukuku ve demokratik kültürü bypass etmek isteyenleri, bu seçimde de üzülerek gördük."

Gülle, yakın dönemde tekstil sektörünün kıymetli delegeleri ile çevresel toplantılarda bir araya geldiklerini ve birbirlerine danıştıklarını vurgulayarak, "Bu toplantılar neticesinde gördüğüm destek ve teveccüh ile tekstil sektör kurulu başkan yardımcılığına aday gösterildim. Bugün bu geldiğimiz nokta bizim için son derece şaşırtıcıdır. " açıklamalarında bulundu.

"Seçimler yenilenmeli"
İsmail Gülle, bir basın mensubunun seçimlerin iptal edilmesinin söz hususu olup olmadığına dair sorusuna ise, "Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu seçimlerinin yine yapılması lazım. Çünkü hüküm burada budur. Burada bir oy pusulasından iki isim çıktığı zaman, Türkiye'de oluşturulan her seçimde böyledir. İki adet aynı adama ya da iki adet zarf attığınız, aynı zarftan iki oy, dünyanın her yerinde demeyelim ama en azından bizdeki seçimlerde geçersizdir. Her bireyin bir oy hakkı vardır. Her bireyin bir oy hakkı bulunduğu bir halde, 14 şahıslık bir irade neticesi belirler. Bu sonuca kimsenin itiraz ettiği yok zaten. Ama 14 şahıslık oy kullandığı yerde 23 şahıs bulunduğu zaman, aritmetik değişiyor. " cevabını verdi.

Gülle, son dört senede ihracatçı firma adedinin 65 binden 103 bine yükseldiğini, ihracatçıların 217 problemin çözüme kavuştuğunu, idaresi devraldıkları 2018 senesinden bir sene evvel 164,5 milyar dolar olan ihracatın, 2021 senesinde Cumhuriyet tarihi rekoru kırarak 225 milyar doları aştığını aktardı.

Tartışmalara sebep olan seçimin yaşandığı tekstil sektörünün rakamlarının da kendileri amacıyla bir gurur vesilesi bulunduğunu dile getiren İsmail Gülle, Türk tekstil sektörünün küresel ihracatta altıncılıktan beşinciliğe yükseldiğini , bu süreçte, sektörün dünya ihracatından aldığı payı yüzde 2,8’den yüzde 3,6’ya yükselttiğini söyledi.

İTKİB'den makale
Öte yandan İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (İTKİB) doğrultusunda Genel Sekreter Mustafa Bektaş imzasıyla bugün Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliğine bir makale gönderilerek başkanlık yardımcılığını aynı pusulada isimleri yazan adayların kazandığı bildirildi. Bloomberg HT doğrultusunda görülen makalede, "18.05.2022 tarihli Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu toplantısının 1. gündem maddesi kapsamında oluşturulan seçim neticesinde Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu Başkanlığına Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fikret KİLECİ; Başkan Yardımcılıklarına ise ATHİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki KIVANÇ ve UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar TAŞDELEN ENGİN olarak iki kişi seçilmişlerdir. Bilgileri ve gereğini arz ederim." denildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Seçimleri bilen anketçi, akepe'nin oy oranını açıkladı Ankara Belediyesine TC ibaresi geri döndü: Mansur Yavaş, geri gelme değil olması gerektiği yerde Peker'den Yine Olay Yaratacak Açıklamalar. Akp'li içişleri bakanının Gizli kasası olduğunu iddia ettiği kişiyi de açıkladı. Yiye Yiye Doymadılar