All News
09 Haziran 2021 ( 6886 izlenme )
Reklamlar

Doğan medyayı alan demirören'in geçmişi hakkında çok ilginç iddialar

Servetinin kaynağı tartışmalı: Erdoğan Demirören kimdir?
Doğan Medya Grubu'nun Demirören Grubu tarafından satın alınmasıyla 'Erdoğan Demirören kimdir?' sorusu kamuoyunda sıklıkla sorulur oldu. Servetinin kaynağı tartışmalı olan Erdoğan Demirören'in özgeçmişi ve serveti hakkındaki iddialar ilginç ve çarpıcı.


Demirören Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı olan Erdoğan Demirören, son iki gündür vatandaşlar tarafından en çok araştırılan isimler arasında. Demirören Holding'in Doğan Medya Grubu'nu tamamen satın almasıyla birlikte "Erdoğan Demirören kimdir?" sorusu sorulmaya başlandı.

Tayyip Erdoğan yandaşlığı konusunda sınır tanımayan Demirören Grubu, pek parlak olmayan şirketlerinin durumunu 15 yıllık AKP iktidarı döneminde toparladı. Milliyet ve Vatan gazetelerini ErdoğanAKP iktidarının isteği ve desteği ile yine Aydın Doğan'dan 2011 yılında satın alarak, yandaş medya ortamının bir parçası haline getirdi.

Vatan ve Milleyet gazetelerinde çıkan bazı haberlerden rahatsız olan Tayyip Erdoğan'ın, Erdoğan Demirören'i telefonla arayarak azarlamasına ilişkin telefon tapelerinin/kayıtlarının sızdırılması olay olmuştu.
Bu telefon görüşmesinde Tayyip Erdoğan'ın sert şekilde eleştirdiği 80 yaşındaki Erdoğan Demirören hüngür hüngür ağlıyordu.

SERVETİNİN KAYNAĞINA İLİŞKİN ÇARPICI İDDİA

Erdoğan Demirören'in servetinin kaynağı hakkında da çeşitli iddialar bulunuyor. Arşimidis Piston Fabrikalarının sahibi olan Rum asıllı İstanbullu işadamı Yorgo Papadopulos ile ortaklık kuran Erdoğan Demirören'in, 1967 yılında ortağını öldürerek ya da öldürterek mallarına el koyduğu ileri sürülüyor.

Bu iddialar bir MİT raporunda da yer alıyor. Bu raporun bir örneğinin de Genelkurmay başkanlığı'nda bulunduğu bildiriliyor.
Söz konusu iddialar, 1989 yılında Güneş Gazetesinde ve 2000'e Doğru adlı haber dergisinde de yer almıştı. Bu iddialar, Genelkurmay Başkanlığı'nda bulunan bir rapor kaynak gösterilerek, 21 Mayıs 2013 tarihli Taraf gazetesinde de gündeme getirilmişti.

ERDOĞAN DEMİRÖREN KİMDİR?

Erdoğan Demirören, 28 Ağustos 1938 tarihinde Bursa'nın İnegöl ilçesinde dünyaya geldi. Saint Benoit Lisesi'nden mezun olan Erdoğan Demirören, babası Şükrü Demirören'in 1957 yılında vefat etmesi üzerine Oto Yedek Parça İthalatı ve Pazarlaması konusunda faaliyet gösteren Kolaylık Oto Müessesi’nin işlerini genç yaşta devraldı.

Demirören Holding, LPG sektöründe birçok şirketin sahibi konumundadır. Milangaz, Likidgaz ve Mutfakgaz gibi markalarla LPG sektörünün en büyük grupları arasında bulunan Demirören Grubu, ayrıca piston üretimi de yapmaktadır.


Demirören Grubu, medya alanında da faaliyet göstermektedir. Aydın Doğan Grubu'ndan Milliyet ve Vatan gazetelerini AKP iktidarının desteği Erdoğan'ın isteğiyle satın alan Demirören Grubu, son olarak yine iktidarın isteği ve desteği ile Doğan Medya Grubu'nu tamamen satın aldı. Böylece Demirören Grubu, akp iktidarının medyayı tamamen kontrol altına alma operasyonunun en önemli aracısı haline geldi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Metin Uca'nın Muharrem İnce'nin adaylığının ardından attığı tweet paylaşım rekorları kırdı TARTIŞMAYA İLBER ORTAYLI'DA KATILDI: '' İNÖNÜ NİYE AMERİKANCI OLSUN ? '' Cüneyt Arkın, anılarını yazdı; Orhan Gencebay küplere bindi Akepe'li oyuncu H. Koçyiğit, iyi bir sanatçı olmak için Atatürk'ün huzurunda ant içtiğini söyledi