İlk günden farkını ortaya koydu. CHP'nin tüm milletvekilleri bu hukuksuzluğa direnen herkesin yanında olacak. Direneceğiz. Teslim olmayacağız."

953 izlenme 18 Kasım 2023
Reklamlar
Özgür Özel: "Tüm hukukçuları, tüm akademisyenleri tepkilerini göstermeye davet ediyorum. Gün susma günü değildir. Tarih susanları da yazacaktır, direnenleri de yazacaktır. Tüm halkımızı bu darbe girişimine karşı direnmeye davet ediyoruz.  CHP'nin tüm milletvekilleri bu hukuksuzluğa direnen herkesin yanında olacak. Sokaklarda direneceğiz, meydanlarda direneceğiz. Teslim olmayacağız."

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yaşanan gelişmelerin üzerine kapalı grup toplantısı düzenledi ve toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Yargıtay kararının düpedüz darbe girişimi olduğunu söyleyen Özel, “Karar elbette Can Atalay açısından mağdur eden bir karardır. Ancak kararın hedefindekiler Can Atalay’la sınırlı değildir. Can Atalay kararı örneğiyle anayasayı hiçe sayma, anayasaya direnme, anayasal düzeni ortadan kaldırma ve doğrudan bir kalkışma girişimidir Yargıtay eliyle” dedi.

“Halkı direnmeye çağırıyoruz”

Yargıdaki krizin Türkiye’ye mâl olacağını söyleyen Özel, halkı direnmeye çağırdı:

“Bu ister istemez halka mal olacaktı. İster isteyelim, ister istemeyelim, dünya, Türkiye’deki bu garabeti görecektir. CHP üzerine düşeni, sadece Atalay’ın özgürlüğü için değil, bu anayasaya sahip çıkmak için ant içtik. Bu anayasaya sahip çıkmak için, darbe girişimi bastırmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Halkı direnmeye çağırıyoruz. Tüm Meclis gruplarını direnmeye çağırıyoruz. Tüm akademisyenleri, hukukçuları bu meseleye tepkisini dillendirmeye davet ediyoruz. Anayasayı kaldırmaya çalışanlara karşı gün direnme günüdür. Örgütümüzden, sivil toplumdan gelecek her reaksiyonu destekliyoruz. Bundan sonra sivil toplumun yanındayız. Onların direnişine karşı, halkın direnişine karşı CHP milletvekilleri, üyeleri olmaları gereken yerde olacaktır. Sokaklarda, meydanlarda direneceğiz, bu hukuksuzluğa teslim olmayacağız.”

“Karar Meclis’e karşı darbe girişimidir”

“Karar, sadece Can Atalay’ı değil, Hatay halkını, Türkiye’deki tüm seçmenleri, TBMM’nin kurumsal yapısını, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un ‘başkan’ sıfatıyla aldığı kararları ve AYM üyelerine had bildirmeye kalkmakta ve kendilerini Meclis’in, Meclis başkanının ve milli iradenin üzerinde görmektedirler. Karar Meclis’e karşı darbe girişimidir, anayasa karşı darbe girişimidir ve AYM mahkemesinin tüzel kişiliğine karşı darbe girişimidir” diyen Özel, şöyle devam etti:

“AYM Yargıtay tepişip, Can Atalay’ın haklarının ezilmesinin çok ötesindedir. Tepişen, aralarında çatışan Cumhur İttifakı’nın bizatihi kendisidir. Kriz, Cumhur İttifakı’nın krizidir. Kriz, MHPAKP krizidir. AKP’nin içindeki kliklerin çatışma krizidir. AKP’nin ve Cumhur İttifakı’nın bir bileşeninin desteklediği, şımarttığı birilerinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni bir yargı krizine, bir devlet krizine sokacak kadar ciddi bir krizdir. Ve buna el koymak, direnmek gerekmektedir. Halkı, bu kalkışmayı da bastırmaya davet ediyoruz.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SINIRLAR YOL GEÇEN HANI GİBİ Kemal Kılıçdaroğlu Çorum'da düzenlenen Şeker Mitingi'nde! Provokatör yine sahnede Güldür Güldür’de, tayyip’in konuşma yaptığı sırada Nebati'nin ön saflara geçme savaşına yer verildi