Anasayfa
01 Temmuz 2021 ( 2134 izlenme )
Reklamlar

Porsiyonları Küçültelim Demişti. Peki Sarayın Yıllık Mutfak Masrafı Ne kadar?

GEÇTİĞİMİZ HAFTALARDA OTOBÜSTEN İNDİRİLMEYE 
ÇALIŞILAN VATANDAŞ BÖYLE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ.


"Dünyanın bir başka yanında insanların bir ısırık alıp bıraktığı tonlarca yemek çöpe gidiyor. Küresel bir seferberlikle bireysel davranışlarımızı değiştirerek insanlığı içine düştüğü bu utançtan kurtarabiliriz. Gelin hep birlikte basit önlemler alalım. Alışverişe çıkmadan önce alınacaklar listesi hazırlayalım. Porsiyonlarımızı küçültelim. Sadece ihtiyacımız kadarını alıp bozulacağını bildiğimiz yiyecekleri istiflemekten vazgeçelim."
Bu sözler Emine Erdoğan'a ait...

Peki, halka porsiyonları küçültelim çağrısı yapan Emine Erdoğan'ın Sarayı'nın kayıtlara geçen bir yıllık mutfak harcaması ne kadar?

Saray'ın 2018 yılı “Beslenme, gıda amaçlı ve mutfakta kullanılan tüketim malzemeleri” harcaması tam 5 milyon 311 bin lira olarak kayıtlara geçti.
2019'da ise beslenme malzemeleri ve içecek harcamaları 4 milyon lirayı geçti.
Cumhurbaşkanlığı’nın 2019 yılı kesin hesabına göre, bir yılda tek kullanımlık mutfak eşyalarına 1 milyon 483 bin 729 lira 52 kuruş ödeme yapıldı.
Servis ve saklama kaplarına 510 bin 739 lira 12 kuruş, sofra takımı ve çatal bıçak takımına 465 bin 520 lira 54 kuruş, içecek servis takımlarına 168 bin 825 lira 33 kuruş harcandı.
2019'dan bu yana artan hayat pahalılığının Saray mutfağına nasıl bir yansıması olduğu, maliyetlerin ne kadar arttığını henüz bilmiyoruz.

Ancak "israftan kaçınma" çağrısı yapan Saray'ın tek gider kalemi mutfaktan ibaret de değil...

Saray'ın 2019 yılı harcaması 3,6 milyar lira olarak kayıtlara geçmiş, günde ortalama 10 milyon lira harcadığı ortaya çıkmıştı. Bu miktarın da hem 2020 hem de 2021'de daha da yükselmiş olması şaşırtıcı olmayacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İyi parti sözcüsü: 'Seçim hilelerine karşı kurduğumuz Millet ittifakı sona ermiştir' Yalan haber konulu skeç yaptılar, Sabah ve a haber rahatsız olup 1001 yalanla dolu haber yaptı Canlı Yayın Sırasında Gelen Mesaj Hem Programcıları Hem de İzleyenleri Sarstı. Büyük tepki çeken iddia. 3. havalimanının adı Abdülhamit Han mı olacak?