Anasayfa
02 Mayıs 2018 ( 3527 izlenme )
Reklamlar

Akepe'ye bir şok daha. 4 parti ittifak kararı aldı

Edinilen bilgilere göre; CHP, İYİ Parti, SP ve DP'nin milletvekilliği seçimleri için kendi arasında anlaştığı öğrenildi. Partiler seçime ittifak halinde girecek.

Henüz imzaların atılmadığı ittifak protokolüne göre, partilerden CHP, İYİ Parti ve SP ilk turda kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaracak. Cumhurbaşkanı adaylarından hangisi ilk turda en yüksek oyu alırsa, ikinci turda o adayın etrafında dört parti kenetlenecek.

DP’YE FORMÜL ARANIYOR

Dört parti asıl ittifakı ise Meclis’te çoğunluğu sağlamak için yapacak. Uzlaşmaya göre, dört parti milletvekili seçimlerinde ittifak yapacak. Her parti, kendi milletvekili adaylarını çıkaracak. Ancak bazı kritik yerlerde ittifak içinde yer alan partiler sonuç almak için en güçlü olan partinin adaylarına destek verecek.

İttifakta CHP, İYİ Parti ve SP kendi kurumsal kimlik ve listeleriyle yer alacak. DP’nin bu ittifakta hangi formülde yer alacağı ise dört partiden yetkililerin oluşturduğu ortak çalışma grubunun son toplantısında karara bağlanacağı belirtiliyor. Kulislere göre DP’den bazı isimlere İYİ Parti listesinden, SP’den bazı isimlere de İYİ Parti ve CHP listesinden yer verilebileceği konuşuluyor.

LİDERLER AÇIKLAYACAK

Dört partinin ortak çalışma grubunun üzerinde çalıştığı ittifak protokolünün bugün liderlere sunulması, ardından da dört parti liderinin düzenleyeceği ortak bir basın toplantısıyla kamuoyuna ilan edilmesi bekleniyor. Bu açıklamanın yarın yapılabileceği de belirtiliyor. Muhalefet ittifakının adına ilişkin çeşitli seçeneklerin gündeme geldiği ancak isimlendirmenin de liderlerin ortak onayı ile olacağı vurgulanıyor. Muhalefetin ittifak protokolünde ana hedefin parlamenter demokrasiye yeniden dönüş olduğu kaydedilirken, demokrasi ve hukuka da vurgu yapılıyor.

TEMEL KARAMOLLAOĞLU AKEPE İLE ASLA İTTİFAK YAPMAYACAĞINI ÖNCEDEN DUYURMUŞTU

MERAL AKŞENER İKTİDARA NEDEN GELMEK İSTEDİKLERİNİ BÖYLE AÇIKLAMIŞTI

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yalaka olduğu söylenince çıldırdı. Sunucu programı kapatmak zorunda kaldı Karaman'da polisler önce garsonu darp etti, ardından silah çıkardı! 3 adaydan T A M A M mesajı Emin Çapa: Ben ve eşimin seçmen kaydı silinmiş